Bugünün Tarihi:
 
Sık Kullanılanlara Ekle

 LİTERATÜR 001:

< ANASAYFA      

 

                  UYKUDER 2. UYKU BOZUKLUKLARI KURSU

                                                    

                                                                                    

Uykuder Uyku Bozuklukları Kursu” nun ikincisini 4-8 Mayıs 2009 tarihleri arasında Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirildi

                                            

 

1. GÜN (4 Mayıs 2009)

 

Konu

Konuşmacı

09:00 - 09:30

Açılış Konuşması

Oğuz Köktürk

09:30 - 10:00

Dünyada ve Türkiye’de uykunun tarihçesi

Mehmet Karadağ

10:00 - 10:45

Uyku fizyolojisi

Neslihan Dikmenoğlu

10:45 - 11:30

Kahve arası

 

11:30 - 12:00

Uyku ile ilgili genel tanımlar ve uyku bozuklukları sınıflaması (ICSD-2)    

Mehmet Karadağ

12:00 - 12:30

İnsomniler: Sınıflama ve tanı kriterleri (ICSD-2: I.1-6)

Selçuk Aslan

12:30 - 13:00

İnsomniler: Tedavi

Nesrin Dilbaz

13:00 - 14:00

Öğle Yemeği

14:00 - 14:30

Uykuda solunum bozuklukları sınıflaması ve tanımlar
(ICSD-2: II)

Turan Acıcan

14:30 - 15:00

Santral uyku apne sendromları (ICSD-2: II.1-6)

Tansu Ulukavak Çiftçi

15:00 - 15:30

Erişkinlerde obstrüktif uyku apne sendromu (ICSD-2: II.7): Fizyopatoloji

Bülent Çiftçi

15:30 - 16:00

Kahve arası

16:00 - 16:30

Erişkinlerde obstrüktif uyku apne sendromu (ICSD-2: II.7):
Klinik bulgular ve tanı yöntemleri

Banu Eriş Gülbay

16:30 - 17:00

Erişkinlerde obstrüktif uyku apne sendromu (ICSD-2: II.7):
Diş hekimliği uygulamaları-Tanı

Neslihan Üçüncü

19:00 - 21:00

Açılış Kokteyli

 

 

2. GÜN (5 Mayıs 2009)

09:00 - 09:30

Erişkinlerde obstrüktif uyku apne sendromu (ICSD-2: II.7): Klinik sonuçlar

Gökhan Kırbaş

09:30 - 10:00

Erişkinlerde obstrüktif uyku apne sendromu (ICSD-2: II.7): Genel önlemler ve medikal tedavi

Remzi Altın

10:00 - 10:30

Erişkinlerde obstrüktif uyku apne sendromu:
Diş hekimliği uygulamaları-Tedavi

Filiz Keyf

10:30 - 11:00

Kahve arası

11:00 - 11:30

Erişkinlerde obstrüktif uyku apne sendromu: Cerrahi tedavi

Mustafa Gerek

11:30 - 12:00

Erişkinlerde obstrüktif uyku apne sendromu: PAP tedavisi

Ahmet Ursavaş

12:00 - 12:30

Çocuklarda obstrüktif uyku apne sendromu (ICSD-2: II.8): Tanı

Ayşe Aslan

12:30 - 13:30

Öğle yemeği

13:30 - 14:00

Çocuklarda obstrüktif uyku apne sendromu (ICSD-2: II.8): Medikal tedavi

Ayşe Aslan

14:00 - 14:30

Çocuklarda obstrüktif uyku apne sendromu (ICSD-2: II.8): Cerrahi tedavi

Metin Yılmaz

14:30 - 15:00

Uyku ilişkili hipoventilasyon/hipoksemik sendromlar: Uyku ilişkili nonobstrüktif alveolar hipoventilasyon (idiyopatik) (ICSD-2: II.9)

Mehmet Ünlü

15:00 - 15:30

Kahve arası

15:30 - 16:00

Uyku ilişkili hipoventilasyon/hipoksemik sendromlar: Konjenital santral alveoler hipoventilasyon sendromu (ICSD-2: II.10)

Ahmet Ursavaş

16:00 - 16:30

Pulmoner parankimal veya vasküler patolojilere bağlı (ICSD-2: II.11), alt solunum yolu obstrüksiyonuna bağlı (ICSD-2:II.12) uyku ilişkili hipoventilasyon/ hipoksemi

Remzi Altın

16:30 - 17:00

Nöromüsküler ve göğüs duvarı hastalıklarına bağlı uyku ilişkili hipoventilasyon/ hipoksemi (ICSD-2: II.13)

Banu Eriş Gülbay

 

3. GÜN (6 Mayıs 2009)

09:00 - 09:30

Üst solunum yolu rezistansı sendromu Selma Fırat Güven

09:30 - 10:00

Solunum bozukluğuna bağlı olmayan hipersomniler
(Narkolepsi) (ICSD-2: III.1-4)
Zerrin Pelin

10:00 - 10:30

Diğer hipersomniler (ICSD-2: III.5-12) Tansu Ulukavak Çiftçi

10:30 - 11:00

Kahve arası

11:00 - 11:30

Sirkadiyen ritim uyku bozuklukları (ICSD-2: IV) Oğuz Köktürk

11:30 - 12:00

Parasomniler (ICSD-2: V) Hayrünissa Bolay Belen

12:00 - 12:30

Uyku ilişkili hareket bozuklukları (ICSD-2: VI) Cenk Akbostancı

12:30 - 13:30

Öğle yemeği

13:30 - 14:00

İzole semptomlar (ICSD-2: VII) Levent Öztürk

14:00 - 14:30

Diğer uyku bozuklukları (ICSD-2: VIII) Gökhan Kırbaş

14:30 - 15:00

Sınıflamada yeri netleşmeyen uyku bozuklukları Levent Öztürk

15:00 - 15:30

Kahve arası

15:30 - 16:00

Uyku ilişkili koroner arter iskemisi ve kardiyak aritmiler Yusuf Tavil

16:00 - 16:30

Dia gösterisi:  “Antik Dünyanın Gizli Cennetleri” Oğuz Köktürk

 

4. GÜN (7 Mayıs 2009)

09:00 - 09:30

Polisomnografi: Tanım, elektrodlar, sensörler

Handan İnönü

09:30 - 10:00

Hastanın kayıt için hazırlanması (Elektrodların bağlanması)

Sibel Özkurt

10:00 - 10:30

PSG’de genel prensipler, kayıt yöntemleri ve kalibrasyon

Hüseyin Lakadamyalı

10:30 - 11:00

Kahve arası

11:00 - 11:30

Uyku evrelerinin skorlanması

Tansu Ulukavak Çiftçi

11:30 - 12:00

Solunumsal olayların skorlanması ve kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi

Çağlar Çuhadaroğlu 

12:00 - 12:30

Arousal’ların skorlanması

Zerrin Pelin

12:30 - 13:30

Öğle yemeği

13:30 - 14:00

PSG’nin kullanıldığı diğer durumlar (MSLT, MWT, PLM ve NPT)

Levent Karasulu 

14:00 - 14:30

PAP titrasyonu

Turan Acıcan

14:30 - 15:00

Polisomnografi raporunun hazırlanması ve yorumlanması

Selma Fırat Güven

15:00 - 15:30

Kahve arası

15:30 - 16:15

PAP tedavisi; hangi durumda hangi cihaz tercih edilmeli?

Oğuz Köktürk

 

5. GÜN (8 Mayıs 2009)

09:30 - 11:30

İnteraktif PSG skorlaması Bülent Çiftçi

12:30 - 13:30

Öğle yemeği

14:00 - 15:00

SINAV

   

 

Copyright: UykuBozuklugu.com 2005-2006 Tasarım: Dr.Rıza Eröksüz İçerik&Düzenleme: Prof.Dr.Mehmet Karadağ