Bugünün Tarihi:
 
Sık Kullanılanlara Ekle

 GÜNCEL KONULAR:

< ANASAYFA      

 

  

 

ULUDAĞ TIP'TA İLK 1000 UYKU HASTASI

      Bursa'nın ilk uyku laboratuvarı olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Laboratuvarı 1000. hastasını aldı. Her hafta perşembe günü saat 10.00 - 11.00 arasında UUTF Araştırma Hastanesinin 6. katında yapılan uyku konseyinde 12 Nisan 2007'nin gündemi ilk 1000 hasta oldu. Bu amaçla düzenlenen törende uyku laboratuvarının çalışmaları ve uyku tıbbı hakkında bilgi verildi.

     Törene Uludağ Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Tahir Baştaymaz, UUTıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müfit Parlak, UÜTF Sağlık Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Başhekim Doç. Dr. Kayıhan Pala, UÜTF Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Kurucu başkanı Emekli Prof. Dr. Nihat Özyardımcı, ilaç sanayii temsilcileri ile birlikte öğretim üyeleri, asistanlar, öğrenciler, hemşireler, AHAY derneği sosyal komite üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

       Törende açılış konuşmasını Prof. Dr. Oktay Gözü yaptı. Daha sonra Prof. Dr. Mehmet Karadağ çalışmalarını anlattı: Karadağ konuşmasında şunları söyledi:

"Bursanın ilk uyku laboratuvarı olan, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Laboratuvarı, açılışının yapıldığı 10 Ocak 2005 tarihinden bugüne kadar 1000 hastanın uyku tetkikini yaptı.

Uyku laboratuvarında uykuda solunum bozuklukları konusunda yapılan araştırmalarda hastalarda, horlama ve apne dediğimiz uykuda nefes durması gibi hastalıkların teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Uykuda solunum bozukluğu yakınması olan hastalar, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku polikliniğine müracaat etmektedirler. Uyku polikliniğinde muayene, tetkik ve anket formları tamamlanan hastalara uyku laboratuvarı için randevu verilmektedir.

Uyku laboratuvarı ile birlikte açılan uyku polikliniğimize 2005 yılında 516 hasta, 2006 yılında 1447  hasta ve 2007 yılının ilk 3 ayında 285 hasta olmak üzere toplam 2248 hasta müracaat etmiştir. Bu hastalardan bu güne kadar 697’si erkek ve 303’ü kadın olmak üzere toplam 1000 hasta uyku laboratuvarına yatırılarak polisomnografi (uyku tetkiki) yapılmıştır.

Bu 1000 hastadan 273’ü ağır, 133’ü orta ve 163’ü hafif derecede olmak üzere 569’unda uykuda apne hastalığı tespit edilmiştir. 404 hastada basit horlama saptanırken 27 hasta ilk gece etkisi nedeniyle yeterli uyku uyuyamadıkları için yetersiz uyku olarak değerlendirilmiştir.

Tüm hastalar uyku tetkiki sonrasında KBB muayenesine tabi tutulmuş ve her hafta Perşembe günleri saat 10.00 – 11.00 arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı seminer salonunda yapılan uyku konseyinde tartışılmıştır. Basit horlama ve hafif dereceli uyku apne hastalarında KBB’nin uygulayacağı cerrahi tedaviler ve ek önlemler tercih edilirken, orta ve ağır dereceli apne hastalarında evde yatarken kullanmak üzere sürekli pozitif basınçlı hava veren CPAP cihazları tercih edilmiştir.

Orta ve ağır dereceli hastalardan 321 tanesine CPAP 13 tanesine ise BPAP (Nefes alırken farklı, nefes verirken farklı pozitif basınç uygulayan cihazlar) tedavi denemesi yapılmıştır. Bunlardan 200 hastaya CPAP ve 13 hastaya BPAP cihazı kullanması gerektiği kararı ile rapor düzenlenmiştir

Laboratuvarımızın faaliyetleri sadece hasta teşhis ve tedavisi ile sınırlı kalmamış, eğitim ve araştırma konusunda da ülkemizin önde gelen laboratuvarları arasında yer almıştır. Hazırlamış olduğumuz (www.uykubozuklugu.com) web sitesiyle de toplumu bilgilendirme fonksiyonunu yerine getirmeye çalışmıştır.

Her hafta Perşembe günleri yapılan uyku konseyinde dünya literatüründe yer alan makalelerin Türkçe tercümesi sunulmuş ve tartışılmıştır. Tartışılan makalelerin önemlileri web sitesinde güncel konular başlığıyla okuyuculara aktarılmıştır.

Türkiye’de ilk kez Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. dönem öğrencilerine ayrı bir ara sınavı ve ayrı bir final sınavı olan bağımsız seçmeli ders olarak 14 hafta boyunca uykuda solunum bozuklukları dersi anlatılmıştır. Dersin yürütücülüğünü Prof. Dr. Mehmet Karadağ üstlenmiş ve multidisipliner olarak değişik bölümlerden öğretim üyeleri öğrencilere uykuda solunum bozukluklarını anlatmıştır. İlk kez 2005 – 2006 eğitim öğretim döneminde açılan ders, büyük ilgi görmesi nedeniyle 2006 – 2007 eğitim öğretim döneminde de tekrar verilmiş ve öğrencilerin tümü başarılı olmuştur. 

Ayrıca Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden Göğüs hastalıkları, kardiyoloji ve KBB gibi değişik bölümlerden araştırma görevlileri uzmanlık tezlerini uykuda solunum bozuklukları konusunda yapmaktadırlar.

Halen Uludağ Üniversitesi araştırma fonunca desteklenen 2 araştırma projesi, 4 uzmanlık tezi, 5 değişik araştırma çalışması devam etmektedir. Tamamlanmış olan 5 araştırma uluslararası dergilerde inceleme ve eleştiri aşamasındadır. Uluslararası dergilerde yayına kabul edilen 4 araştırmadan 1 tanesi Respiration dergisinde 2006 aralık sayısında basılmış ve dünya literatüründe yerini almıştır. 3 makale 2007 yılı içerisinde basım için sıra beklemektedir.

Öğrenci ve asistanlarımızın eğitimi dışında yeni gelişen bu bilim dalında mezuniyet sonrası eğitim çerçevesinde değişik toplantılarda hekimler bilgilendirilmektedir. Bursa il sağlık müdürlüğünün web sitesinde ( www.bsm.gov.tr )  açılan uyku sağlığı bölümüne bilgi aktarımı yapılmaktadır.

Üniversite hastanelerinin önde gelen fonksiyonlarından, hasta tedavi hizmeti, eğitim ve araştırma fonksiyonlarının tümü uyku laboratuvarımızda verimli bir şekilde uygulanmaktadır. Katkı veren ve emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılar sunarım.

Daha sonra sırasıyla Prof. Dr. Nihat Özyardımcı, Doç. Dr. Kayıhan Pala, Prof. Dr. Müfit Parlak ve Prof. Dr. Tahir Baştaymaz birer konuşma yaptılar

Prof. Dr. Nihat Özyardımcı

Doç. Dr. Kayıhan Pala

Prof. Dr. Müfit Parlak

Prof. Dr. Tahir Baştaymaz

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

Copyright: UykuBozuklugu.com 2005-2006 Tasarım: Dr.Rıza Eröksüz İçerik&Düzenleme: Prof.Dr.Mehmet Karadağ