Bugünün Tarihi:
 
Sık Kullanılanlara Ekle

 AMACIMIZ :

< ANASAYFA      

 

  

UYKUDA SOLUNUM BOZUKLUKLARI          

WEB SİTESİNİN AMACI  

 

İnsan hayatının yaklaşık üçte biri uykuda geçmektedir. Yeni doğan döneminde günün 16 -20 saati uykuda geçerken, bu ihtiyaç erişkin dönemde 4-11 saat arasında değişen bir süreye iner. Uyku sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Uyku hakkında elde edilen son bilgiler, asırlardan beri bilinmeyen birçok gerçeği gün yüzüne çıkarmıştır. Uyku çeşitli uyaranlarla geri döndürülebilen bir bilinçsizlik halidir.Uyku eskiden düşünüldüğü gibi pasif bir dinlenme olayı değildir. Uykuda aktif bir şekilde restorasyon işlemleri yapılmakta ve gün boyu yıpranan vücut yeni bir güne, sağlıklı bir yaşama hazırlanmaktadır. Bu restorasyon işlemi sırasında vücudun ihtiyacı olan hormonlar, enzimler ve diğer salgılar salınmakta, vücudun gelişimi, olgunlaşması sağlanmaktadır. Sağlıklı insanlarda uyku süresince vücudun yaşam fonksiyonları düzenli olarak devam etmektedir. Bu fonksiyonlar için gerekli olan enerji oksijenli ortamlarda gıdaların sindirim işlemine tabi tutulması ile  elde edilir. Oksijenin vücuda alınması ise, solunum işinin düzenli devam etmesi ile sağlanır. Uykuda solunum bozuklukları, vücudun tüm sistemlerini kötü yönde etkilemekte ve değişik şiddetlerde sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sağlık sorunları günlük yaşamda, yorgunluk, dalgınlık, isteksizlik, unutkanlık, performasyon azalmasından, baş ağrısı, depresyon, kişilik bozukluklarına kadar değişen sorunlar yanında, Hipertansiyon, Obezite, Kalp Yetmezliği, Diabet gibi sorunların şiddetinde artma, trafik ve iş kazaları, Felçler ve Ani ölümler gibi hayati önemi olan sağlık sorunlarının gelişimi şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Uykuda Solunum Bozuklukları Basit Horlama şeklinde karşımıza çıkabileceği gibi, bu dönemde tedavi edilmeyen hastalarda uykuda solunum düzensizlikleri ve solunum durmaları şeklinde de karşımıza çıkabilmektedir.

Tüm dünyada bu konuda yoğun bilimsel araştırmalar ve eğitim çalışmaları devam etmektedir.

Bursa’da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öncülüğünde başlayan uyku çalışmaları, eğitim, araştırma ve hastalara sunulan tetkik ve tedavi alanlarında yürütülmektedir.

Bursa’da ilk Uyku  Laboratuarı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda kurulmuştur ve 2 yatakla faaliyet göstermeye devam etmektedir.

Gene Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Uyku Polikliniği kurulmuştur. Hastaların değişik polikliniklerde uzun süre zaman kaybetmemeleri ve sıra beklememeleri ve tetkiklerin standartlara uygun olarak yapılabilmesi için bu poliklinik hizmet vermeye başlamıştır. Araştırma görevlisi doktorlar 3’er ay sırayla bu poliklinikte görev yapmaktadırlar.

Her hafta Perşembe günü saat 10.00 – 11.00 arasında,  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı 6. kat konferans salonunda Uyku Konseyi toplantısı yapılmakta ve Uyku laboratuarında tetkik edilen hastaların tedavileri buraya katılan tüm hekimler tarafından ortak kararla belirlenmektedir.

Uyku konseylerinde her hafta hasta tartışmaları sonrasında bilimsel bir konu anlatılmakta ve mesleki gelişim eğitimi formatında sürdürülmektedir.

Eğitim çalışmaları; Mesleki gelişim eğitimi dışında, öğrenci eğitimi de yapılmaktadır. Türkiye’de ilk kez Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından 2005 – 2006 eğitim döneminde Uykuda Solunum Bozuklukları dersi 14 haftalık ayrı bir ders olarak anlatılmış, arasınavı ve final sınavı yapılmıştır. Bu dersler Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinin değişik bölümlerinin öğretim üyeleri tarafından anlatılmıştır. 2006 - 2007 eğitim döneminde Uykuda Solunum Bozuklukları dersi yine 14 haftalık ayrı bir ders olarak geliştirilmiş konularıyla multidisipliner olarak anlatılmaktadır.

Üniversite dışındaki hekimler, hastalar ve uykuda solunum bozuklukları hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin ulaşabileceği bir bilgi ortamı oluşturmak için de bu site hazırlanmıştır.

Bu internet sitesine düzenli olarak yeni bilgiler aktarılmakta ve doğrudan bize ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bu konuda yararlı tüm öneriler değerlendirilmektedir.

Bu çalışmalarımızın, Bursa’ya, Türk tıbbına ve insanlığa yararlı olmasını diliyorum.

 Saygılarımla

Prof. Dr. Mehmet Karadağ          

 

 

Copyright: UykuBozuklugu.com 2005-2006 Tasarım: Dr.Rıza Eröksüz İçerik&Düzenleme: Prof.Dr.Mehmet Karadağ